- Hałas w Środowisku Pracy
- Dobór Ochron Słuchu
- Drgania Miejscowe
- Drgania Ogólne
- Mikroklimat Zimny
- Mikroklimat Umiarkowany
- Mikroklimat Gorący
- Oświetlenie Elektryczne
- Tlenek Węgla
- Czynniki Pyłowe
- Chemia Metale
- Chemia Organiczna
- Chemia Nieorganiczna
- Wydatek Energetyczny
- Hałas od Urządzeń, Instalacji i Zakładów
- Pomieszczenia na pobyt ludzi
Mikroklimat Zimny
Czym jest mikroklimat zimny?
Mikroklimat zimny odnosi się do warunków środowiska termicznego, dla których temperatura powietrza wynosi poniżej 10°C, a prędkość ruchu powietrza i jego wilgotność względna są większe od 0,1 m/s2 i 5%.
Jaki jest wpływ mikroklimatu zimnego na nasze zdrowie?
Człowiek należy do ustrojów homeotermicznych, a jego organizm dąży do utrzymywania stałej temperatury wewnętrznej w zakresie 37°C ±0,3 K. W organizmie człowieka występują dynamiczne zmiany, będące reakcją na zakłócenia wewnętrzne (np. wykonywanie ćwiczeń, ciężka praca fizyczna) oraz zewnętrzne (np. przebywanie w zimnym środowisku, zmiana odzieży). Priorytetem dla organizmu jest utrzymanie stałej temperatury wewnętrznej głowy, klatki piersiowej, w których znajdują się najważniejsze narządy organizmu człowieka (mózg, serce i płuca).
Mikroklimat zimny może oddziaływać na całe ciało osoby eksponowanej lub na jego obszar nieprzykryty odzieżą. W pierwszym przypadku może dojść do wychłodzenia całego ciała, a w konsekwencji do hipotermii, czyli obniżenia temperatury wewnętrznej, natomiast w drugim miejscowe działanie zimna może powodować odmrożenia skóry. Ekspozycja na środowisko zimne może powodować spadek skupienia, zaburzenia świadomości a w najgorszym przypadku może doprowadzić do ciężkiej hipotermii, a nawet śmierci.
Na jakich stanowiskach pracy występuje mikroklimat zimny?
W pracy zawodowej spotyka się dwa rodzaje stanowisk pracy, gdzie występuje zimne środowisko:
- stanowiska na otwartej przestrzeni w zimnej porze roku (np. roboty budowlane, drogowe),
- stanowiska w komorach klimatycznych - chłodniach i mroźniach.
Praca w komorach klimatycznych (chłodniach i mroźniach) jest bardziej obciążająca dla pracowników, niż ta uwarunkowana zmiennością sezonowa (na otwartej przestrzeni), gdyż z wyjątkiem pory zimowej, pracownik doznaje oddziaływania dużych różnic temperatur powietrza między warunkami w chłodni i mroźni, a warunkami na zewnątrz budynku. Szczególnie latem różnice te osiągają znaczne wartości.
Jak mierzy się mikroklimat zimny na stanowiskach pracy?
- Pracodawca/służba bhp określa stanowiska pracy, na których występuje zagrożenie mikroklimatem zimnym oraz jego źródła.
- Pracodawca w porozumieniu z pracownikami ustala chronometraż wykonywanych czynności na badanym stanowisku (czas narażenia).
- Pomiar mikroklimatu, może wykonać akredytowane laboratorium badawcze, które posiada urządzenie w postaci miernika mikroklimatu wyposażony w zestaw sond pomiaru Ta (temperatura powietrza), Tg (temperatura poczernionej kuli), Tnw (temperatura naturalna wilgotna), Rh (wilgotność względna) i Va (prędkość powietrza).
- Do określenia obciążenia cieplnego (długu cieplnego) w środowisku zimnym stosowany jest wskaźnik IREQ (Required Clothing Insulation) oraz twc (wind chill temperature) mówiącej o dopuszczalnym wychłodzeniu miejscowym organizmu oraz wpływu chłodzenia miejscowego.
Jakich przyrządów pomiarowych używamy?
Pomiary mikroklimatu wykonujemy na podstawie Certyfikatu Akredytacji wydanego przez Polskie Centrum Akredytacji o nr AB 1695. Badania mikroklimatu zimnego na stanowiskach pracy, realizujemy zgodnie z normą PN-EN ISO 11079:2008+Ap1:2013-10.
Do badania mikroklimatu zimnego używamy miernik EHA MM203 oraz wzorców kontrolnych, za pomocą których sprawdzamy miernik przed rozpoczęciem i po zakończeniu każdego pomiaru. Sprawdzenie takie daje pewność, że wynik pomiaru jest prawidłowy i nie ma konieczności jego powtarzania.
Jakie są wartości dopuszczalne ze względu na ochronę zdrowia człowieka?
Wyznaczane parametry mikroklimatu zimnego w środowisku pracy:
- IREQneutral izolacyjność termiczna odzieży wymagana w celu zapewnienia pracującemu warunków termoneutralnych, tj. równowagi cieplnej utrzymywanej na prawidłowym poziomie średniej temperatury ciała na poziomie 30°C. Przy zastosowaniu odzieży o wartości izolacyjności równej IREQneutral nie występuje wychłodzenie ciała człowieka, jednakże zalecane jest również określenie dopuszczalnego czasu ekspozycji Dlim.
- IREQmin minimalna wartość wymaganej izolacji termicznej odzieży w celu utrzymania równowagi termicznej organizmu na stałym poziomie, przy założeniu niższej od prawidłowej, ale dopuszczalnej wartości średniej temperatury ciała. Przy zastosowaniu odzieży o izolacyjności równej IREQmin wystąpi niewielkie wychłodzenie organizmu, w szczególności obwodowych części ciała (dłonie, stopy).

- Przedział między IREQmin i IREQneutral jest określany jako strefa bezpieczna odzieży, w której mieszczą się wartości izolacyjności odzieży zapewniające właściwą ochronę przed środowiskiem zimnym. Przy zastosowaniu odzieży o izolacji niższej niż IREQmin istnieje ryzyko postępującego wychładzania organizmu. Z kolei wartości wyższe od IREQneutral będą powodowały przegrzanie ciała.
- tWC dopuszczalne miejscowe wychłodzenie organizmu. W zależności od wartości wskaźnika tWC dopuszczalny czas ekspozycji zmienia się zgodnie z poniższymi zależnościami:

Wykonaliśmy pomiar mikroklimatu i co dalej?
- O wynikach badań pracodawca ma obowiązek niezwłoczne poinformować pracowników.
- Na podstawie wyników badań i pomiarów pracodawca prowadzi na bieżąco rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy. Rejestry muszą być przechowywane przez okres 40 lat, licząc od daty ostatniego wpisu.
- Aktualizujemy ocenę ryzyka zawodowego związaną z narażeniem pracowników na mikroklimat zimny i inne czynniki szkodliwe w oparciu o wynik pomiarów na podstawie wielkości charakteryzujących narażenie (np. wg. skali trójstopniowej PN-N-18002:2011).
- W sytuacji przekroczenia najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) pracodawca ma obowiązek eliminować u źródła ryzyko zawodowe związane z narażeniem na mikroklimat zimny lub ograniczać je do możliwie najmniejszego poziomu, uwzględniając dostępne rozwiązania techniczne oraz postęp naukowo-techniczny.

Aktualności
Badanie wydatku energetycznego metoda wentylacji płuc
Akredytacja PCA dla Laboratorium Badań Środowiska Pracy