- Hałas w Środowisku Pracy
- Dobór Ochron Słuchu
- Drgania Miejscowe
- Drgania Ogólne
- Mikroklimat Zimny
- Mikroklimat Umiarkowany
- Mikroklimat Gorący
- Oświetlenie Elektryczne
- Tlenek Węgla
- Czynniki Pyłowe
- Chemia Metale
- Chemia Organiczna
- Chemia Nieorganiczna
- Wydatek Energetyczny
- Hałas od Urządzeń, Instalacji i Zakładów
- Pomieszczenia na pobyt ludzi
Hałas w Środowisku Pracy
Czym jest hałas i jak wypływa na nasze zdrowie?
Hałas są to wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe, uciążliwe lub szkodliwe dźwięki oddziałujące na narząd słuchu i inne zmysły oraz elementy ciała człowieka. Szkodliwe działanie hałasu powoduje skutki funkcjonalne, zdrowotne i ekonomiczne. Nadmierny hałas nie tylko wpływa na narząd słuchu, lecz również na ogólny stan zdrowia, stan psychiczny, emocjonalny i somatyczny. Powoduje brak poczucia bezpieczeństwa, brak poczucia niezależności, uniemożliwia porozumiewanie się i orientację w środowisku, pogarsza komfort życia, pracy i wypoczynku.
Na co zwrócić uwagę przed zleceniem pomiarów hałasu?
Przed zleceniem pomiarów hałasu, należy zlecić wykonanie przeglądu maszyn ze zwróceniem szczególnej uwagi na:
- zużycie części łożyskowanych i przekładni oraz braki płynów eksploatacyjnych (olei przekładniowych, chłodzenia narzędzi i elementów obrabianych itp.), co powoduje nadmierny hałas od 2 do 5 dB,
- nieodpowiedni dobór narzędzi do obrabianego materiału oraz ich wyeksploatowanie (tępe wiertła, noże, piły itp.), co powoduje nadmierny hałas o 0,5 do 4 dB,
- niskie pomieszczenia, które tworzą zjawisko nadmiernego odbicia fali akustycznej - ogólne przepisy bhp określają wysokość pomieszczenia dla stałej pracy w której prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia min. 3,3 m w świetle.
Jak przebiega pomiar hałasu na stanowiskach pracy?
- Pracodawca/służba bhp określa stanowiska pracy, na których występuje zagrożenie hałasem oraz źródła hałasu.
- Pracodawca w porozumieniu z pracownikami ustala chronometraż wykonywanych czynności na badanym stanowisku (czas narażenia).
- Pomiar hałasu może wykonać akredytowane laboratorium badawcze, które posiada wyposażenie w postaci miernika poziomu dźwięku oraz kalibratora akustycznego.
Jakich przyrządów pomiarowych używamy?
Pomiary hałasu wykonujemy na podstawie Certyfikatu Akredytacji wydanego przez Polskie Centrum Akredytacji o nr AB 1695. Badania hałasu na stanowiskach pracy realizujemy zgodnie z normami PN-N-01307:1994 oraz PN-EN ISO 9612:2011 wg. strategii pomiarowej nr 1, uwzględniającej podział pracy na badanym stanowisku na czynności.
Do pomiaru hałasu używamy mierników poziomu dźwięku klasy 1 wg IEC 61672:2002 oraz kalibratorów akustycznych za pomocą, którego sprawdzamy miernik poziomu dźwięku przed rozpoczęciem i po zakończeniu każdego pomiaru. Sprawdzenie takie daje pewność, że wynik pomiaru jest prawidłowy i nie ma konieczności jego powtarzania.
Jakie są wartości dopuszczalne ze względu na ochronę słuchu?
Wyznaczane parametry hałasu w środowisku pracy – wartości dopuszczalne hałasu:
- poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dnia pracy - LEx,8h - 85 dB,
- maksymalny poziom dźwięku - LAmax - normatyw 115 dB,
- szczytowy poziom dźwięku - LCpeak - normatyw 135 dB.
Wykonaliśmy pomiar hałasu i co dalej?
- O wynikach badań hałasu pracodawca ma obowiązek niezwłoczne poinformować pracowników.
- Na podstawie wyników badań i pomiarów pracodawca prowadzi na bieżąco rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy. Rejestry muszą być przechowywane przez okres 40 lat, licząc od daty ostatniego wpisu.
- Aktualizujemy ocenę ryzyka zawodowego związanego z narażeniem pracowników na hałas i inne czynniki szkodliwe w oparciu o wynik pomiarów na podstawie wielkości charakteryzujących narażenie (np. wg. skali trójstopniowej PN-N-18002:2011).
- W sytuacji przekroczenia najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) pracodawca ma obowiązek eliminować u źródła ryzyko zawodowe związane z narażeniem na hałas lub ograniczać je do możliwie najmniejszego poziomu, uwzględniając dostępne rozwiązania techniczne oraz postęp naukowo techniczny.
- Po przekroczeniu wartości NDN dla hałasu pracodawca ma obowiązek sporządzić i wprowadzić w życie program działań organizacyjno-technicznych zmierzających do ograniczenia narażenia na hałas oraz oznakować stanowiska pracy.

Aktualności
Badanie wydatku energetycznego metoda wentylacji płuc
Akredytacja PCA dla Laboratorium Badań Środowiska Pracy