- Hałas w Środowisku Pracy
- Dobór Ochron Słuchu
- Drgania Miejscowe
- Drgania Ogólne
- Mikroklimat Zimny
- Mikroklimat Umiarkowany
- Mikroklimat Gorący
- Oświetlenie Elektryczne
- Tlenek Węgla
- Czynniki Pyłowe
- Chemia Metale
- Chemia Organiczna
- Chemia Nieorganiczna
- Wydatek Energetyczny
- Hałas od Urządzeń, Instalacji i Zakładów
- Pomieszczenia na pobyt ludzi
Hałas od Urządzeń, Instalacji i Zakładów
Czym jest hałas środowiskowy?
Hałas w środowisku wg. dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 czerwca 2002 r. UE oznacza niepożądane lub szkodliwe dźwięki powodowane przez działalność człowieka na wolnym powietrzu, w tym hałas emitowany przez środki transportu, ruch drogowy, ruch kolejowy, ruch samolotowy oraz hałas pochodzący z obszarów działalności przemysłowej. Dodatkowo zdefiniowano dwa zagadnienia tj. "szkodliwe skutki" oznaczają niekorzystne oddziaływanie na zdrowie ludzkie oraz "dokuczliwość" oznaczająca stopień uciążliwości hałasu dla społeczności, ustalony na podstawie badań w terenie. Natomiast według ustawy prawo ochrony środowiska hałas to dźwięki o częstotliwościach od 16 Hz do 16000 Hz.
Jak prawo ochrony środowiska definiuje zakład, instalacje i urządzenie?
- Zakład rozumie się przez to jedną lub kilka instalacji wraz z terenem, do którego prowadzący instalacje posiada tytuł prawny oraz znajdującymi się na nim urządzeniami.
- Instalacja rozumie się przez to: stacjonarne urządzenie techniczne, zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu oraz budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami, których eksploatacja może spowodować emisję.
- Urządzenie rozumie się przez to niestacjonarne urządzenie techniczne, w tym środki transportu.
Jak dzielimy hałas środowiskowy?
Hałas ze względu na jego źródło możemy podzielić na hałas:
- przemysłowy (pochodzący od instalacji, urządzeń i zakładów przemysłowych), jego źródło zlokalizowane jest wewnątrz i na zewnątrz zakładu przemysłowego,
- komunikacyjny pochodzi od środków transportu: kolejowego, lotniczego i drogowego,
- komunalny jego źródło pochodzi z budynków użyteczności publicznej (np. sklepy, hotele, restauracje, dyskoteki), a także z lokali mieszkalnych.
Kiedy należy dokonać pomiaru hałasu przemysłowego?
Pomiary hałasu przemysłowego pochodzącego od instalacji, urządzeń lub zakładów przemysłowych należy wykonać w następujących sytuacjach:
- na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez Starostę, czyli pozwolenia na emisję hałasu do środowiska, bądź pozwolenia zintegrowanego – wytwarzanie energii i paliw, produkcja i obróbka metali, wydobycie i przetwarzanie surowców mineralnych, gospodarka odpadami, produkcja płyt wiórowych, ubojnie i chów zwierząt itp.(akt prawny),
- ustalenia dla przedsiębiorcy, czy działalność zakładu przemysłowego, bądź instalacji (np. urządzeń wentylacyjnych) i urządzeń niestacjonarnych (np. transport wewnątrz zakładowy – wózki widłowe, suwnice, sprzęt budowlany itp.) nie powodują negatywnego oddziaływania na pobliskie obiekty mieszkalne (budynki mieszkalne).
Kto musi prowadzić pomiary hałasu środowiskowego i jak często?
Zakłady które są zobowiązane do przeprowadzenia pomiarów hałasu środowiskowego, określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody (akt prawny).
- Okresowe pomiary hałasu w środowisku, który jest wyrażony wskaźnikami hałasu mającymi zastosowanie do ustalania i kontroli warunków korzystania ze środowiska (LAeqD i LAeqN), prowadzi się dla zakładu, na terenie którego są eksploatowane instalacje lub urządzenia emitujące hałas, dla którego zostały wydane pozwolenie na emitowanie hałasu do środowiska lub decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu.
- Okresowe pomiary hałasu w środowisku, który jest wyrażony wskaźnikami hałasu mającymi zastosowanie do ustalania i kontroli warunków korzystania ze środowiska (LAeqD i LAeqN), prowadzi się dla instalacji, dla której zostało wydane pozwolenie zintegrowane.
- Okresowe pomiary hałasu w środowisku, prowadzi się raz na 2 lata, z uwzględnieniem specyfiki pracy źródeł hałasu. W przypadku źródeł hałasu pracujących sezonowo pomiary hałasu przeprowadza się w tym okresie.
Jakie są poziomy dopuszczalne hałasu środowiskowego?
Minister Środowiska w rozporządzeniu z dnia 14 czerwca 2007 r. określił dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku (akt prawny).
Jakie kary grożą za przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku?
Corocznie Minister Środowiska publikuje obwieszczenie w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. Dla przykładu przedstawiamy kary obowiązujące w 2020 r.
Jak przygotować zakład do pomiaru hałasu środowiskowego?
W celu sprawnego przeprowadzenia pomiaru hałasu pochodzącego od instalacji, urządzeń i zakładów przemysłowych należy:
- określić źródła hałasu zlokalizowane na terenie zakładu oraz czas pracy tych źródeł w trakcie całej doby i poszczególnych dni w tygodniu (maszyny, urządzenia oraz instalacje w szczególności wentylacyjne, które przeważnie są źródłami hałasu środowiskowego),
- określić punkty pomiarowe na mapie geodezyjnej z rzutem zakładu oraz najbliższych obiektów narażonych na oddziaływanie hałasu środowiskowego, polecamy ogólnodostępną stronę (Geoportal), za pomocą której można wyszukać informacje przestrzenne dla obiektów w całej Polsce,
- uzgodnić z właścicielem posesji (obiektu) narażonego na hałas pochodzący od zakładu, możliwość wejścia na posesję i wykonania pomiaru hałasu w porze dziennej (6:00 ÷ 22:00) oraz porze nocnej (22:00 ÷ 6:00),
- ustalić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dostępnym w Urzędzie Gminy lub Miasta rodzaj zabudowy dla lokalizacji w której zlokalizowany jest zakład i obiekty narażone na hałas.
Jakich przyrządów pomiarowych używamy?
Pomiary hałasu wykonujemy na podstawie Certyfikatu Akredytacji wydanego przez Polskie Centrum Akredytacji o nr AB 1695. Badania hałasu na stanowiskach pracy realizujemy zgodnie z metodyka określoną w załączniku nr 7 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30.10.2014 (tj. Dz.U. 2019, poz. 2286 z późniejszymi zmianami) z wyłączeniem punktu F.
Do pomiaru hałasu środowiska ogólnego używamy miernik poziomu dźwięku klasy 1 wg IEC 61672:2002, stację meteorologiczną do pomiaru warunków środowiskowych oraz kalibratora akustycznego za pomocą, którego sprawdzamy miernik poziomu dźwięku przed rozpoczęciem i po zakończeniu każdego pomiaru. Sprawdzenie takie daje pewność, że wynik pomiaru jest prawidłowy i nie ma konieczności jego powtarzania.
Wykonaliśmy pomiar hałasu i co dalej?
Terminy i sposób prezentacji danych z pomiaru hałasu środowiskowego, określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 listopada 2008 r., które nakłada obowiązek na przedsiębiorcę przekazania właściwym organom ochrony środowiska (Starostwu Powiatowemu w przypadku pozwolenia zintegrowanego) oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia, dla wszystkich instalacji lub urządzeń, na które został nałożony obowiązek ich prowadzenia. Wyniki pomiarów oraz inne dane przedkłada się w formie pisemnej w przypadku:
- pomiarów okresowych wykonywanych częściej niż jeden raz w miesiącu — w terminie 30 dni od dnia zakończenia kwartału, w którym pomiary zostały wykonane,
- w pozostałych przypadkach — w terminie 30 dni od dnia zakończenia pomiaru.
Aktualności
Badanie wydatku energetycznego metoda wentylacji płuc
Akredytacja PCA dla Laboratorium Badań Środowiska Pracy