- Hałas w Środowisku Pracy
- Dobór Ochron Słuchu
- Drgania Miejscowe
- Drgania Ogólne
- Mikroklimat Zimny
- Mikroklimat Umiarkowany
- Mikroklimat Gorący
- Oświetlenie Elektryczne
- Tlenek Węgla
- Czynniki Pyłowe
- Chemia Metale
- Chemia Organiczna
- Chemia Nieorganiczna
- Wydatek Energetyczny
- Hałas od Urządzeń, Instalacji i Zakładów
- Pomieszczenia na pobyt ludzi
Drgania Ogólne

Drgania mechaniczne (wibracje) - niskoczęstotliwościowe drgania akustyczne rozprzestrzeniające się w ośrodkach stałych i przekazywane do organizmu pracownika przez określoną część jego ciała będącą w bezpośrednim kontakcie z drgającym ośrodkiem (źródłem drgań).
Jaki wpływ na organizm człowieka mają drgania mechaniczne?
Najczęściej obserwowane zaburzenia dotyczą funkcjonowania narządów układu pokarmowego, narządu przedsionkowo-ślimakowego, narządów klatki piersiowej, narządów układu rozrodczego u kobiet oraz stanu psychofizycznego jak zaburzenia ostrości widzenia, zwiększenie czasów reakcji ruchowej i wzrokowej, zmęczenie, zaburzenia w koordynacji ruchów.
Gdzie występują drgania mechaniczne o działaniu ogólnym?
Drgania o działaniu ogólnym na organizm człowieka występują na:
- podłogach, podestach, pomostach w halach produkcyjnych i innych pomieszczeniach, na których zlokalizowane są stanowiska pracy, natomiast pierwotnymi źródłami drgań są w tym przypadku eksploatowane w pomieszczeniach lub poza nimi maszyny oraz urządzenia stacjonarne, przenośne lub przewoźne, które wprawiają w drgania podłoże, na którym stoi operator,
- siedziskach i podłogach środków transportu i maszyn budowlanych (narażeni są kierowcy, traktorzyści, maszyniści i operatorzy wszelkiego rodzaju pojazdów i maszyn budowlanych, górniczych, drogowych i rolniczych, na których praca wykonywana jest w pozycji siedzącej).
Na co zwrócić uwagę przed zleceniem pomiarów drgań mechanicznych (wibracji)?
Przed zleceniem pomiarów wibracji, należy zlecić wykonanie przeglądu maszyn ze zwróceniem szczególnej uwagi na:
- zużycie części łożyskowanych i przekładni oraz uszkodzenia elementów amortyzujących,
- uszkodzenia i zużycia elementów amortyzujących np. tłumików przeciwdrganiowych, zawieszeń maszyn lub foteli kierowcy/operatora.
Jak przebiega pomiar drgań mechanicznych (wibrację) na stanowiskach pracy?
- Pracodawca/służba bhp określa stanowiska pracy, na których występuje zagrożenie drganiami oraz źródła wibracji.
- Pracodawca w porozumieniu z pracownikami ustala chronometraż wykonywanych czynności na badanym stanowisku (czas narażenia).
- Pomiar drgań mechanicznych (wibracji) może wykonać akredytowane laboratorium badawcze, które posiada wyposażenie w postaci miernika oraz kalibratora drgań mechanicznych.
- Wyznaczamy dla drgań mechanicznych (wibracji) o działaniu ogólnym na organizm człowieka: ekspozycję dzienną A(8) i trwająca 30 minut i krócej A(30), a otrzymane wartości porównywane są z wartością dopuszczalną dla A(8)dop – 0,8 m/s2 i A(30)dop – 3,2 m/s2.
- Wyniki pomiaru zapisywane są w karcie pomiarowej, na podstawie której sporządzane jest sprawozdanie.
Jakich przyrządów pomiarowych używamy?
Pomiary drgań mechanicznych (wibracji), wykonujemy na podstawie Certyfikatu Akredytacji wydanego przez Polskie Centrum Akredytacji o nr AB 1695. Badania drgań na stanowiskach pracy realizujemy zgodnie z normą PN-EN 14253+A1:2011.
Do pomiaru używamy sześciokanałowego miernika drgań mechanicznych z przetwornikami drgań ogólnych, spełniających wymagania normy ISO 8041-1:2017 oraz kalibratora za pomocą, którego sprawdzamy miernik przed rozpoczęciem i po zakończeniu każdego pomiaru. Sprawdzenie takie daje pewność, że wynik pomiaru jest prawidłowy i nie ma konieczności jego powtarzania.
Wykonaliśmy pomiar drgań mechanicznych – co dalej?
- O wynikach badań i pomiarów pracodawca ma obowiązek niezwłoczne poinformować pracowników.
- Na podstawie wyników badań i pomiarów pracodawca prowadzi na bieżąco rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy. Rejestry muszą być przechowywane przez okres 40 lat, licząc od daty ostatniego wpisu.
- Aktualizujemy ocenę ryzyka zawodowego związanego z narażeniem pracowników na drgania mechaniczne i inne czynniki szkodliwe w oparciu o wyniki pomiarów na podstawie wielkości charakteryzujących narażenie (np. wg. skali trójstopniowej PN-N-18002:2011).
- W sytuacji przekroczenia najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) pracodawca ma obowiązek eliminować u źródła ryzyko zawodowe związane z narażeniem na drgania mechaniczne lub ograniczać je do możliwie najmniejszego poziomu, uwzględniając dostępne rozwiązania techniczne oraz postęp naukowo techniczny.
- Po przekroczeniu wartości NDN dla drgań mechanicznych pracodawca ma obowiązek sporządzić i wprowadzić w życie program działań organizacyjno-technicznych zmierzających do ograniczenia narażenia oraz oznakować takie stanowiska pracy.

Aktualności
Badanie wydatku energetycznego metoda wentylacji płuc
Akredytacja PCA dla Laboratorium Badań Środowiska Pracy