- Hałas w Środowisku Pracy
- Dobór Ochron Słuchu
- Drgania Miejscowe
- Drgania Ogólne
- Mikroklimat Zimny
- Mikroklimat Umiarkowany
- Mikroklimat Gorący
- Oświetlenie Elektryczne
- Tlenek Węgla
- Czynniki Pyłowe
- Chemia Metale
- Chemia Organiczna
- Chemia Nieorganiczna
- Wydatek Energetyczny
- Hałas od Urządzeń, Instalacji i Zakładów
- Pomieszczenia na pobyt ludzi
Dobór Ochron Słuchu

Główną rolą stosowania ochronników słuchu jest zabezpieczenie narządu słuchu pracownika tak, aby nie był on zagrożony wystąpieniem uszkodzenia słuchu. Zgodnie z art. 2376 pkt. 1 Kodeksu pracy to pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Ryzyka uszkodzenia słuchu nie ma, gdy pracownik nie jest eksponowany na hałas o poziomie dźwięku A powyżej 80 dB. Zatem właściwie dobrane ochronniki słuchu tłumią tak dźwięk, że wartości poziomu dźwięku A pod ochronnikami słuchu są nie większe niż wartość 80 dB.
Jakie są metody doboru ochron słuchu?
Doboru ochronników słuchu do wielkości charakteryzujących hałas na stanowiskach pracy można dokonać metodami:
- dokładną – pasm oktawowych,
- przybliżonymi – HML i SNR.
Metoda pasm oktawowych polega na dokładnym obliczeniu redukcji hałasu wprowadzonej przez ochronnik słuchu. Metoda wymaga znajomości zmierzonych wartości poziomu ciśnienia akustycznego hałasu na stanowisku pracy w pasmach oktawowych w zakresie 63, 125, 250, 500, 1000, 2000, 4000 i 8000 Hz, wartości tłumienia dźwięku oraz odchylenia standardowego w pasmach oktawowych rozpatrywanego ochronnika słuchu.
Metoda HML wymaga w pierwszej kolejności oszacowania różnicy poziomów dźwięku C i A hałasu na stanowiskach pracy oraz znajomości trzech wartości tłumienia: H, M i L. Parametry te określają, o ile obniży się poziom dźwięku A przy błonie bębenkowej ucha po zastosowaniu ochronnika słuchu w przypadku odpowiednio, hałasów wysokoczęstotliwościowych, średnioczęstotliwościowych i niskoczęstotliwościowych. Wartości tych parametrów są podawane w informacji dla użytkownika ochronników słuchu.
Metoda SNR (ang. single numer rating) jest oparta na znajomości wartości parametru SNR, czyli jednoliczbowej ocenie właściwości ochronnych ochronników słuchu oraz wynikach pomiaru dźwięku C dla badanego hałasu na stanowiskach pracy.
Jaką metodą dokonujemy doboru ochron słuchu?
Dobór ochron słuchu metodą pasm oktawowych wykonujemy na podstawie Certyfikatu Akredytacji wydanego przez Polskie Centrum Akredytacji o nr AB 1695. Wybór właściwych do panującego hałasu na stanowisku pracy wykonujemy zgodnie z normami PN-EN 458:2016-06 i PN-EN ISO 4869-2:2018-12.
Do pomiaru hałasu używamy mierników poziomu dźwięku klasy 1 wg IEC 61672:2002 oraz kalibratorów akustycznych za pomocą, którego sprawdzamy miernik poziomu dźwięku przed rozpoczęciem i po zakończeniu każdego pomiaru. Sprawdzenie takie daje pewność, że wynik pomiaru jest prawidłowy i nie ma konieczności jego powtarzania.
Jakie wymagania musi spełniać właściwie dobrany ochronnik słuchu?
Poza ograniczeniem poziomu dźwięku A pod ochronnikami ze względu na ochronę słuchu należy pamiętać, że istnieje także ograniczenie tłumienia ochronników związane z komfortem i bezpieczeństwem pracy w ochronach słuchu. Zbyt duże tłumienie dźwięku może spowodować u użytkownika uczucie izolacji akustycznej, co stwarza dyskomfort i może skutkować zdjęciem ochronników słuchu. Chwilowe, bezpośrednie narażenie słuchu na hałas o poziomie dźwięku A przekraczającym wartości dopuszczalne może ograniczyć cały efekt ochronny. Natomiast stosując ochronniki słuchu, które mocno ograniczają hałas, będą one równie mocno ograniczać słyszenie sygnałów i może wystąpić sytuacja nie usłyszenia przez pracownika sygnału ostrzegawczego, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku.

Aktualności
Badanie wydatku energetycznego metoda wentylacji płuc
Akredytacja PCA dla Laboratorium Badań Środowiska Pracy