Z naszego 14 letniego doświadczenia w uczestniczeniu w procesach budowlanych wynika, że na wielu budowach w ogóle się go nie sporządza, lub jeżeli już jest sporządzony to nie odzwierciedla rzeczywistych robót i wie o nim tylko ten, kto go napisał. W sytuacji ciężkiego i śmiertelnego wypadku przy pracy na budowie, inspektor Państwowej Inspekcji Pracy w pierwszej kolejności sprawdzi sporządzenie planu BIOZ oraz czy roboty budowlane zostały we właściwy sposób opisane i czy były realizowane. Konsekwencje niedopełnienia obowiązków poniesie kierownik budowy lub osoba kierująca pracownikami, które wynikają z:
- Art. 220§ 1 kodeksu karnego - niedopełnianie obowiązków z zakresu bhp. Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
-
Art. 283 Odpowiedzialność z zakresu bhp § 1. Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
Kto sporządza plan BIOZ
Obowiązek sporządzenia lub zapewnienia sporządzenia Planu BIOZ wynikający z art. 21a. ust. 1 Ustawy - Prawo budowlane, spoczywa na kierowniku budowy lub wykonanie tego zadania może powierzyć osobie posiadającej odpowiednie kompetencje w tym zakresie.
Zasady sporządzenia planu BIOZ
Plan BIOZ powinno się sporządzić przed rozpoczęciem prac budowlanych, uwzględniając specyfikę obiektu budowlanego i warunki prowadzenia robót budowlanych. Często się zdarza, że plan BIOZ zostanie "ściągnięty" z internetu, a zakres prowadzonych i opisanych robót mija się z rzeczywistością lub zawarte w nim zapisy są trudne lub niemożliwe do spełnienia. Pamiętaj, że podpisując się na dokumencie musisz go realizować, a gdy zdarzy się wypadek ... poniesiesz konsekwencje.
Kiedy wymagany jest plan BIOZ
Plan BIOZ sporządzamy, kiedy roboty budowlane mają trwać dłużej niż 30 dni roboczych i jednocześnie będzie przy nich zatrudnionych co najmniej 20 pracowników lub pracochłonność planowanych robót będzie przekraczać 500 osobodni lub w trakcie budowy wykonywany będzie przynajmniej jeden z rodzajów robót budowlanych wymienionych robót (przykłady):
- których charakter, organizacja lub miejsce prowadzenia stwarza szczególnie wysokie ryzyko powstania zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi,
a w szczególności przysypania ziemią lub upadku z wysokości;
- przy prowadzeniu których występują działania substancji chemicznych lub czynników biologicznych zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi;
- prowadzonych w pobliżu linii wysokiego napięcia lub czynnych linii komunikacyjnych;
- stwarzających ryzyko utonięcia pracowników;
- prowadzonych w studniach, pod ziemią i w tunelach,
- prowadzonych przy montażu i demontażu ciężkich elementów prefabrykowanych.